To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,620 - 12/9/23 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk USB 3.2Gen1 Plug into USB3 port |
| Test #76,181 - 12/19/23 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 1,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #87,196 - 5/10/24 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,446 |
| User: | applerobloxgames |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD256 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk SanDisk Ultra 2566GB SD Card on Raspberry Pi 5 |
| Test #81,265 - 3/9/24 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 1,446 |
| User: | SpaceCicada |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung EVO Plus ED2S5 microSDXC on Pi 4 |
| Test #28,383 - 7/1/20 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 1,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport259F |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD My Pasoprt Ultra HDD |
| Test #44,604 - 4/29/21 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,446 |
| User: | Stalk |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #46,437 - 6/6/21 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,446 |
| User: | wilfm |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Lexar SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Cheap Kingston SD card on Pi 4 as baseline (not overclocked). |
| Test #44,229 - 4/22/21 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | una64_32 |
| Test #60,369 - 6/12/22 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung EC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Samsung 64gb std |
| Test #97,197 - 10/31/24 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Crucial MX500 SSD via SATA to USB adapter ( unknown brand ) |
| Test #133,359 - 5/5/26 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SD256 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston 256 GB microSDXC Canvas Select Plus A1 |
| Test #124,594 - 7/11/25 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SanDisk3.2Gen1 |
| Class: | USB Flash |
| Test #5,716 - 12/26/19 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GE8QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung GE8QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Samsung 256GB EVO Select microSD on Raspberry Pi 4 |
| Test #953 - 7/24/19 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung Evo |
| Test #25,293 - 5/23/20 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Test #80,327 - 2/29/24 1:08 am | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung GC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #75,189 - 11/29/23 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | jins pi |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | jins pi |
| Test #84,667 - 4/12/24 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 1,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FD4Q5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi4B 1.8Ghz Samsung Pro Plus SD 128GB |
| Test #82,894 - 3/27/24 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk microSD 64Gb on Pi 5 |
| Test #90,743 - 7/10/24 1:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sundisk sd |