To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #94,960 - 9/21/24 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 50,260 |
| User: | MachineSpecifics |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD9801TB |
| Test #96,753 - 10/24/24 1:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 960Pro RasPi5@PCIe3 |
| Test #98,216 - 11/16/24 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 50,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P3202048GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P320 2TB Geekworm X1001 Gen 3 |
| Test #90,666 - 7/8/24 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 50,255 |
| User: | Maverick96 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,877 - 8/19/25 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 50,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #126,043 - 8/25/25 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 50,250 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd1 |
| Test #84,015 - 4/6/24 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 50,247 |
| User: | wd nvme |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd sn blue nvme |
| Test #91,758 - 7/27/24 1:31 am | |
|---|---|
| Score: | 50,239 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core XT |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREXT |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,920 - 3/27/24 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5-NVME |
| Test #83,904 - 4/5/24 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #106,303 - 4/11/25 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,480 - 1/14/26 1:22 am | |
|---|---|
| Score: | 50,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme gen 3 |
| Test #85,152 - 4/17/24 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-5122230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 512GB M.2 2230 SSD, M2 NVMe SSD on Pi 5 HatDrive Gen 3 |
| Test #81,531 - 3/13/24 6:20 am | |
|---|---|
| Score: | 50,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,829 - 6/22/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,409 - 6/15/24 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 50,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #101,763 - 1/13/25 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 50,227 |
| User: | loumartin |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac 500GB SSD with Pimoroni NVMe Base |
| Test #103,557 - 2/12/25 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 50,219 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,664 - 11/23/24 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lexar 2 tb nvme |
| Test #99,198 - 12/2/24 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry pi 5 512 gb ssd |