To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #98,639 - 11/23/24 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 40,005 |
| User: | SSD |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3GX013N-SK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #106,396 - 4/14/25 4:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3512GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 w/ GP-GSM2NE3512GNTD m2.ssd hat |
| Test #103,113 - 2/5/25 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 39,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RSPeres-RPI5-ADATA710-2 |
| Test #101,931 - 1/16/25 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI 5 wd Sn570 Pcie2 |
| Test #125,482 - 8/6/25 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 39,989 |
| User: | michio |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE310S-E |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 NVMe bookworm 64bit |
| Test #127,416 - 10/3/25 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 39,989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,602 - 1/11/25 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 39,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-512G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wdnvme |
| Test #129,353 - 12/8/25 12:44 am | |
|---|---|
| Score: | 39,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,659 - 6/19/24 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 NVMe on Pi 5 using Argon40 ONE v3 PCIe adapter |
| Test #130,291 - 1/9/26 2:07 am | |
|---|---|
| Score: | 39,975 |
| User: | BaronMnchhausen |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RP5+1TBcrucial+Hat |
| Test #105,590 - 3/23/25 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 39,951 |
| User: | mokuiper |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nextcloud |
| Test #83,739 - 4/4/24 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 39,950 |
| User: | pablic |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ1T0HBLB-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: MZ9LQ1T0HBLB-00B00 on Pi5 use WaveShare PCIe TO M.2 HAT+ |
| Test #81,838 - 3/18/24 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 39,949 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | mi |
| Test #86,612 - 5/3/24 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 39,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD-BLK-SN770 |
| Test #87,669 - 5/15/24 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 39,944 |
| User: | milinka |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM710500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,683 - 4/12/24 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 39,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte G325E Gen3 2500E |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte G325E500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | argonone |
| Test #132,445 - 3/18/26 12:27 am | |
|---|---|
| Score: | 39,941 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E1000256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | aodpi5 nvme gen2 |
| Test #107,910 - 5/1/25 11:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,941 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #106,091 - 4/6/25 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 39,933 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi 5 orico eeprom |
| Test #83,714 - 4/3/24 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,933 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 with Kingston 500GB MNVME |