To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #130,214 - 1/6/26 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 39,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung |
| Test #86,348 - 4/30/24 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD A-DATA XPG SX8200 PRO, 512GB, PI5 v1.0 |
| Test #100,529 - 12/26/24 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,864 |
| User: | Macka |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pimoroni NVME Duo gen2 with Crucial P3 Plus M.2 SSD |
| Test #105,921 - 4/2/25 12:05 am | |
|---|---|
| Score: | 39,863 |
| User: | aaa |
| Brand: | Kioxia Exceria Plus G3 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPLUSG3SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | aaa |
| Test #132,533 - 3/23/26 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 39,862 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | olles |
| Test #87,741 - 5/16/24 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 39,861 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HAJQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sansung NVMe 512Gb |
| Test #87,125 - 5/9/24 3:05 am | |
|---|---|
| Score: | 39,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 4GB Geekworm X1001 PCIe SSD board KingSpec NX series 128GB |
| Test #97,461 - 11/4/24 11:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,853 |
| User: | aDrain |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix Gold P31/PC711 SSD on Pi 5 with Hacker Gadgets PoE+PCI hat |
| Test #104,577 - 3/2/25 12:59 am | |
|---|---|
| Score: | 39,840 |
| User: | Greg1976 |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,446 - 11/4/25 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 39,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #86,323 - 4/30/24 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 39,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN580 1TB SSD |
| Test #132,119 - 3/5/26 9:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501HFM512GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,571 - 4/19/25 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 39,834 |
| User: | CodingAllNight |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG5 256GB on CM5 on Waveshare POE IO Board |
| Test #106,850 - 4/25/25 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIE3 |
| Test #104,049 - 2/20/25 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,829 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,590 - 5/14/24 5:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,829 |
| User: | Ghost |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ghost |
| Test #132,495 - 3/20/26 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,826 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,318 - 12/21/23 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,822 |
| User: | davwheat |
| Brand: | Sabrent RocketQ |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent RocketQ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent RocketQ on Pi 5 using Pineberry Pi M.2 Bottom HAT |
| Test #96,842 - 10/26/24 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 39,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,118 - 9/7/24 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 39,816 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 pcie3 |