To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #103,029 - 2/4/25 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 39,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | xx |
| Test #102,789 - 1/31/25 12:00 am | |
|---|---|
| Score: | 39,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD Intern |
| Test #96,593 - 10/21/24 11:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,608 - 2/17/26 10:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,576 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD 128GB |
| Test #106,761 - 4/24/25 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 39,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,428 - 12/24/24 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 39,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN5000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN50004TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME SSD |
| Test #132,667 - 4/2/26 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 39,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MLPI51 |
| Test #129,010 - 11/24/25 7:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fikwot |
| Test #124,547 - 7/10/25 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 39,548 |
| User: | sunfounder |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | General NVME PIP,Lexar NM610 PRO 1TB,D/FPC,PCIe Gen 2 |
| Test #92,720 - 8/12/24 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 39,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #92,030 - 7/31/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 39,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,431 - 10/3/25 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,542 |
| User: | nvme |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #96,541 - 10/20/24 6:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 on pi5 |
| Test #84,573 - 4/11/24 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 39,537 |
| User: | SDidds |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN530 SSD on Pi 5 using Waveshare PCIe to M.2 HAT+ |
| Test #131,176 - 2/2/26 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 39,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,653 - 12/10/24 2:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,530 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi CM5 DevKit stock speeds gen3 bus and 1TB 980 Pro w/Heatsink |
| Test #126,250 - 9/2/25 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 39,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740SDDPMQD-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wdsn740 |
| Test #91,058 - 7/16/24 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #93,564 - 8/27/24 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,523 |
| User: | Viago |
| Brand: | Mushkin Vortex-LX |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Mushkin MKNSSDVL1TB-D8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 with GeekPi N10 Tiny NVME Hat using Mushkin Redline Vortex LX 1tb Gen4 |
| Test #94,946 - 9/21/24 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 39,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |