To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #91,425 - 7/22/24 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,018 - 5/29/25 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 38,863 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #92,283 - 8/5/24 12:54 am | |
|---|---|
| Score: | 38,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 PRO 500GB NVMe SSD on Pi 5 Model B using HatDrive! Bottom |
| Test #105,747 - 3/27/25 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,848 |
| User: | notsimar |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG5 256GB on Pi 5/8GB Pimoroni nvme base |
| Test #102,430 - 1/24/25 11:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,847 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 |
| Test #126,952 - 9/18/25 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 38,844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVL2512HDJD-00BLL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #85,567 - 4/21/24 5:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,844 |
| User: | IoTeacher |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry pi 5, 8gb RAM, ADATA 512gb LEGEND 800 pcie Gen x4 M.2 2280 SSD with pimoroni M.2 board |
| Test #105,623 - 3/24/25 12:54 am | |
|---|---|
| Score: | 38,840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,527 - 4/10/24 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,455 - 3/18/26 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 38,829 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL4 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SSSTC CL4-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Dell SSD 250GB on Pi 5 |
| Test #103,144 - 2/5/25 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDQNQD-512G-1014 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SSD PCIex3 RPI5 |
| Test #125,130 - 7/27/25 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 38,826 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #102,217 - 1/21/25 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,825 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM6201TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 |
| Test #97,885 - 11/11/24 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 38,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL4256HBJD-00BLL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kempston 256GB |
| Test #97,956 - 11/12/24 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL4256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix PC601 |
| Test #102,078 - 1/18/25 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #88,839 - 6/7/24 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 38,804 |
| User: | Sublime Pi52 booting from NVME |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 with 52Pi N04 M.2 hat with PM991 NVMe Samsung 128GB |
| Test #132,384 - 3/15/26 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,799 |
| User: | LurkingFear |
| Brand: | OSCOO M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | OSCOO PCIe1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HackberryPi CM5 1TB NVME |
| Test #100,369 - 12/23/24 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 38,792 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,469 - 2/13/26 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 38,789 |
| User: | HolzwurmFlo |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hydroserver01 |