To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #127,605 - 10/7/25 10:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDGreenSN3501TB2G0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #97,309 - 11/2/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 38,075 |
| User: | Krajda0 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO 500GB |
| Test #83,965 - 4/5/24 9:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,069 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,862 - 4/14/24 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 38,068 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,113 - 7/26/25 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 38,067 |
| User: | usan |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 NVMe bookworm 64bit |
| Test #122,944 - 5/27/25 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,066 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | western digital SN520 256gb |
| Test #130,172 - 1/5/26 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 38,061 |
| User: | jwilki1 |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD / SanDisk SN530 NVME 256GB on Pi 5 using Waveshare POE M.2 HAT+ |
| Test #106,876 - 4/26/25 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 38,056 |
| User: | m.2ssd |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2ssd |
| Test #88,793 - 6/6/24 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 38,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 PCI3 |
| Test #92,946 - 8/15/24 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,046 |
| User: | learning |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | learning |
| Test #77,745 - 1/19/24 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 38,045 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 Plus on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #75,889 - 12/15/23 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 38,040 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | ODROID H3 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 1TB |
| Test #90,234 - 6/30/24 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 38,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS512GD9TNG-L5B0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | d |
| Test #102,504 - 1/26/25 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 38,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512 GB SSD Raspberry Pi 5 |
| Test #80,141 - 2/25/24 1:31 am | |
|---|---|
| Score: | 38,010 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SPCC M.2 PCIe SSD A60 on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #125,436 - 8/3/25 9:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVPW256HEGL-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [DPi 5 SM961 |
| Test #91,579 - 7/24/24 9:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,766 - 8/31/24 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 37,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q5 SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Seagate BarraCudaQ5ZP1000CV30001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,682 - 6/5/24 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 37,986 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Lexar SSDNM790512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM790 on Orange Pi 5 Plus |
| Test #130,543 - 1/15/26 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,986 |
| User: | zo6zo6 |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi sata ssd |