To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #127,813 - 10/14/25 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 36,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro SSD on Pi 5 |
| Test #129,579 - 12/15/25 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,117 |
| User: | Raspberry Pi SSD M2 NVME 512GBPoutsarou |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,640 - 1/28/25 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPTQD-1T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,922 - 9/3/24 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 36,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450MTFDKBA512TFK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,107 - 8/18/24 7:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,098 |
| User: | rskntroot |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane M10 |
| Test #97,371 - 11/3/24 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 36,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Foresee XP1000F |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Foresee XP1000F128G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test1 |
| Test #103,373 - 2/8/25 9:54 am | |
|---|---|
| Score: | 36,077 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM128GDHTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | skhynix 120gb |
| Test #128,455 - 11/4/25 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 36,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #132,252 - 3/10/26 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 36,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | DATO DP700 PRO 256GB |
| Test #129,294 - 12/6/25 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 36,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,228 - 3/8/24 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,755 - 6/22/25 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 36,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung T9 1TB External SSD (SN: S7CUNJ0WC04839T) on Pi 5 via USB |
| Test #99,176 - 12/2/24 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 36,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia KBG40ZNS 256GB SSD on Pi 5 using official M.2 HAT+ |
| Test #129,040 - 11/25/25 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NQ790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNQ7902TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,946 - 7/13/24 8:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM8PDP3256B-A01 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,933 - 1/26/26 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,011 |
| User: | AfroAries |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIe2 test |
| Test #100,253 - 12/20/24 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW020T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 5 with Intel model: SSDPEKNW020T8 size: 1.86 TiB |
| Test #104,626 - 3/2/25 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico J10 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico J10 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orico |
| Test #87,629 - 5/15/24 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 36,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM128GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvm1 |
| Test #102,205 - 1/21/25 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 35,986 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD black 1Tb |