To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #128,258 - 10/28/25 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,069 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,741 - 3/26/24 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,740 - 10/24/24 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 32,060 |
| User: | hj |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | CUSU CV3500M NVME PCIe Gen 3x4 1TB disk on Orange Pi 5 |
| Test #125,967 - 8/23/25 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 32,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #96,469 - 10/19/24 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 990 Evo |
| Test #87,051 - 5/8/24 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 32,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,896 - 2/3/24 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,363 - 11/3/24 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 32,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,301 - 2/7/26 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 32,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT256GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #86,725 - 5/4/24 11:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | misc |
| Test #130,559 - 1/16/26 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 32,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S70 Blade |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData GAMMIXS70BLADE |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | # |
| Test #132,800 - 4/8/26 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 32,001 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate ST1000DM010-2EP102 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #122,730 - 5/26/25 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 31,981 |
| User: | test a |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test a |
| Test #99,667 - 12/10/24 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe |
| Test #92,142 - 8/2/24 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 31,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #133,085 - 4/21/26 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,942 |
| User: | Celes |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Kingston OM8PDP3128B-AB1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV3 128GB on Pi 5 pro |
| Test #84,340 - 4/8/24 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,904 |
| User: | msh.nagase@gmail |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS1TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspi5/Tranceed 1TB |
| Test #104,388 - 2/26/25 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 31,899 |
| User: | garshion |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT256GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG5 2242 256GB on PI 5 using x1003 NVMe HAT |
| Test #97,290 - 11/2/24 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 31,898 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate USB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #98,851 - 11/25/24 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,897 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5A |
| Device: | Intel MEMPEK1J032GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane 32GB on Rock 5A |