To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #121,339 - 5/25/25 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 31,886 |
| User: | Chivar Pilones |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Sabrent SB-2130-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent SB-2130-512 on Raspberry Pi 5 16gb |
| Test #124,586 - 7/11/25 12:23 am | |
|---|---|
| Score: | 31,878 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P320512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P320 512GB Internal SSD - NVMe PCIe Gen 3x4 davo52 |
| Test #91,328 - 7/20/24 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,876 |
| User: | makerbymistake |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Makerdisk 512GB SSD Orange Pi 5 Pro |
| Test #91,857 - 7/29/24 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 31,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS1TMTE250S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend MTE250S |
| Test #88,756 - 6/6/24 12:33 am | |
|---|---|
| Score: | 31,831 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata 250GB |
| Test #93,161 - 8/19/24 8:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,299 - 4/29/24 11:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,820 |
| User: | Pulver |
| Brand: | Western Digital Black SN750 SE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN750SENVMe500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_Black_SN750_500Gb_In_NVMe_Adapter_Raspeberry_Pi_5 |
| Test #94,394 - 9/12/24 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 31,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3XHC-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDS500G3XHC-EC |
| Test #90,313 - 7/1/24 5:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | d |
| Test #78,683 - 1/31/24 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 31,798 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD40NMZW-11GX6S1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | wd mypassport 4tb |
| Test #126,302 - 9/3/25 12:15 am | |
|---|---|
| Score: | 31,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,685 - 1/31/24 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 31,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport25E2 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #102,538 - 1/26/25 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,770 |
| User: | Mr.Teem |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990EVO 1TB 52Pi M.2 NVME SSD ADAPTER NO4 |
| Test #126,407 - 9/4/25 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 31,770 |
| User: | beefyjoe |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SN740_NVMe_WD_256GB on Orange Pi 5 using pcie2 m2 port |
| Test #94,168 - 9/7/24 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,769 |
| User: | darkbuck |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5b with nvme gen3 |
| Test #89,555 - 6/18/24 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 31,750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PM991 ON pI5 |
| Test #70,297 - 5/20/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,727 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | orange pi 5 nvme ssd |
| Test #93,340 - 8/23/24 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 PRO 1TB on Pi 5 using Pimoroni NVMe Base Duo |
| Test #84,275 - 4/8/24 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 31,719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | codefallacy |
| Test #116,279 - 5/7/25 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,692 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | s2pi m.2 nvme ssd adaapter n04 pi 5 |