To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #128,533 - 11/5/25 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,745 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #104,509 - 2/28/25 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 29,742 |
| User: | Shockzor |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 256 GB SSD |
| Test #124,057 - 6/28/25 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | first |
| Test #81,638 - 3/15/24 5:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Ubuntu Server M.2 SSD |
| Test #131,254 - 2/5/26 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 29,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #125,384 - 8/2/25 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 29,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Apacer AS2280P4U256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | apacer |
| Test #133,120 - 4/22/26 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | orico nvme |
| Test #83,269 - 3/30/24 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV128GKIOXIA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Koxia 128 SSD on Pi5 nvme_base |
| Test #99,590 - 12/9/24 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 29,678 |
| User: | nvme128gb |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme128gb |
| Test #104,158 - 2/22/25 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #95,430 - 9/30/24 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 29,659 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,186 - 10/14/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 29,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi stock |
| Test #92,459 - 8/7/24 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,069 - 5/28/24 11:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme on RPi5 |
| Test #93,587 - 8/28/24 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 29,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,509 - 1/15/26 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 29,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5B-16GB, Bookworm64, Gen3 |
| Test #101,216 - 1/5/25 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 29,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,079 - 9/24/24 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 29,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-000H7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme for pi5 |
| Test #66,120 - 1/16/23 8:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,576 |
| User: | coldstoarmer |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | XPGSX8200PNP on Radxa Rock-5B |
| Test #70,988 - 6/16/23 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 29,565 |
| User: | iozone test complete. |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |