To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #91,897 - 7/29/24 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 30,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE8128GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,103 - 1/23/24 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 30,029 |
| User: | Indispus |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG MZALQ512HALU-000L1 |
| Test #78,688 - 1/31/24 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 30,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD40NDZW-11MR8S0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #89,255 - 6/13/24 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 30,023 |
| User: | kbfifi |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Radxa Rock 5B, Evo 980 1Tb, Dietpi, performnce gov, max max |
| Test #133,193 - 4/26/26 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 30,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: MZVLW256HEHP-000L2 |
| Test #124,667 - 7/12/25 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 30,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Sabrent SB-2130-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sabrent rocket |
| Test #85,879 - 4/24/24 6:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSN5512GPU7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,006 - 5/7/23 10:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 with Sabrient 512GB |
| Test #132,809 - 4/8/26 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 29,918 |
| User: | ssd1 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd1 |
| Test #89,377 - 6/14/24 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,887 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange pi 5 with unknown m2 nvme |
| Test #90,921 - 7/13/24 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 29,873 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | KingSpec NE-1282280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NVMe 2280 128GB on Orange Pi 5 Pro |
| Test #81,509 - 3/12/24 7:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,445 - 7/23/24 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 29,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate ExpansionHDD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #127,350 - 10/1/25 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN730NVMeWDC512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN730 512Gb Pi 5 Pironman 5 MAX |
| Test #102,426 - 1/24/25 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,819 |
| User: | Data |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 2tb PCIe 4.0 m.2 nvme ssd |
| Test #131,156 - 2/1/26 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | blabla |
| Test #94,885 - 9/19/24 7:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL22T0HBLB-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung |
| Test #90,003 - 6/26/24 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 29,754 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M.2 NVMe NE 2280 256GB |
| Test #79,251 - 2/9/24 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,749 |
| User: | Gnitset |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel P660 on a Pi 5 using a Geekworm X1001 |
| Test #97,281 - 11/1/24 10:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate FireCuda Gaming Hybrid 3.5" |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate ST4000DX001-1CE168 |
| Class: | SSHD (3.5" SATA) |