To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #74,497 - 11/17/23 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPmaster |
| Test #79,271 - 2/10/24 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 29,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC PCSN740SDDPTQE-2T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD PC SN740 on Orange Pi 5 Plus using NVME M.2 port |
| Test #78,809 - 2/2/24 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 29,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 256GB M2 2242 |
| Test #125,496 - 8/6/25 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 29,351 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi trixie |
| Test #105,332 - 3/17/25 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | opi5 |
| Test #71,325 - 7/3/23 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 670p M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Intel SSDPEKNU020TZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel 2 TB 670p NVMe M.2 on a Orange Pi 5 Plus Ubuntu Desktop |
| Test #87,230 - 5/10/24 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 29,334 |
| User: | OrangePi |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi |
| Test #132,021 - 3/2/26 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,323 |
| User: | Leps |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang S500Pro 256Go |
| Test #77,837 - 1/20/24 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,318 |
| User: | CSB |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung gen2 |
| Test #130,951 - 1/27/26 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 29,311 |
| User: | orgeat |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pimoroni NVMe Duo with Crucial P3 Plus 2TB |
| Test #132,625 - 3/27/26 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 29,305 |
| User: | freenove |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Freenove SSD Boot |
| Test #77,785 - 1/20/24 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 29,293 |
| User: | jardao |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,980 - 3/10/25 10:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | WDC BLACKSN770M2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | echtfett |
| Test #127,602 - 10/7/25 6:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 256 skynx nvme |
| Test #74,294 - 11/16/23 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix SHGP31-500GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #131,356 - 2/8/26 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 29,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung nvme |
| Test #124,759 - 7/14/25 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 29,255 |
| User: | davo52 |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P3201024GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot M.2 P320 1024GB (VC2S038D) |
| Test #75,269 - 11/30/23 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC BlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,818 - 5/19/24 4:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,786 - 5/17/24 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 29,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT128GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test |