To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #95,226 - 9/26/24 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,694 |
| User: | targol77 |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NVMe 256 from opi5plus nvme |
| Test #86,741 - 5/5/24 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 24,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung nVme drive |
| Test #73,440 - 10/1/23 7:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,627 |
| User: | darkbuck |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Fanxiang S500PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RockPi5B with NVMe |
| Test #76,322 - 12/21/23 5:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,480 - 8/5/25 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT256GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #8,396 - 2/10/20 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 24,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 mSATA Series |
| Board: | MSI Cubi (MS-B09611) |
| Device: | Samsung MZMTE256HMHP-00005 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston SSD 256 |
| Test #98,608 - 11/22/24 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,560 |
| User: | jim1 |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kingston SSD 256G |
| Test #64,815 - 12/7/22 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 24,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Banana Pi CM4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,188 - 3/7/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 24,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 512 |
| Test #72,864 - 9/5/23 10:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,508 |
| User: | ryan |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | speed test |
| Test #70,877 - 6/12/23 5:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix BC511HFM256GDJTNI-82A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix BC511 HFM256GDJTNI-82A0A (Orange Pi 5 Plus) |
| Test #124,242 - 7/4/25 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 24,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nonamessd |
| Test #86,007 - 4/25/24 9:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,481 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW128G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 128Gb SSD in NVMe adapter Raspberry Pi 5 |
| Test #72,410 - 8/19/23 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NX-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NX Series SSD on Orange Pi 5 Plus on Onboarded nvme Slot |
| Test #87,197 - 5/10/24 3:05 am | |
|---|---|
| Score: | 24,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP34 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5A |
| Device: | Team TM8FP4002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Teamgroup MP34 2TB on Rock 5A |
| Test #46,221 - 5/31/21 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 24,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4A |
| Device: | WDC WDS500G3XHC-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ROCK PI 4 Model A 4GB v1.4 with M.2 Extend Board |
| Test #71,717 - 7/22/23 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,393 - 8/18/23 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 24,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Toshiba KBG40ZNV256GKIOXIA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kioxia KBG40ZNV256G on Opi5Plus |
| Test #90,358 - 7/2/24 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 24,365 |
| User: | aBUGSworstnightmare |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1114 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sandisk Corp WD Blue SN550 NVMe SSD (rev 01) |
| Test #64,761 - 12/4/22 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 24,357 |
| User: | stamatov |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Kingston SNVS1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 1 TB SSD on RockPi 5B |