To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #125,765 - 8/13/25 7:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,355 |
| User: | kingbri |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 EVO Plus on Pi 5 using Argon ONE V3 NVMe enclosure |
| Test #102,930 - 2/2/25 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 24,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPlus250GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,446 - 2/6/22 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 24,335 |
| User: | Lyd |
| Brand: | Intel Optane P4801X Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEL1K200GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane DC P4801X on cm4 using Asus Hyper M.2 X4 Mini, Oratek |
| Test #78,231 - 1/24/24 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,883 - 4/13/26 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,319 |
| User: | tets |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM3PDP3128B-AH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #51,543 - 10/23/21 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 24,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Acer VT500M M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4A |
| Device: | Acer VT500MM.2NVME128G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,584 - 4/11/24 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 24,264 |
| User: | kn3d4 |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme m2 512 sabrent |
| Test #87,800 - 5/19/24 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 SSD on Pi 5 using S2Pi NVMe adapter hat |
| Test #104,060 - 2/20/25 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lenovo ThinkPad M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Lenovo LENSE30256GMSP34MEAT3TA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #65,942 - 1/12/23 10:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,216 |
| User: | Gospa |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980PRO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5B_test |
| Test #73,236 - 9/22/23 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 24,202 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade v1, OC, Samsung 970 Evo Plus |
| Test #77,399 - 1/12/24 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 24,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Integral V Series 120 GB Connected via Pimoroni NVMe base through 5 port JMicron JMB575 M Key PCIe card 2xPCIe |
| Test #129,246 - 12/4/25 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston OM3PGP41024P-A0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,693 - 10/10/25 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | orange |
| Test #73,354 - 9/28/23 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 24,190 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade v1 |
| Test #76,957 - 1/4/24 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 24,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mSATA SDD via PCIe to SATA expander on Pi 5 |
| Test #73,238 - 9/22/23 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 24,166 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade v1, OC, Samsung 970 EVO Plus |
| Test #84,112 - 4/7/24 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 24,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Transcend TS256GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,812 - 2/2/24 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 24,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,712 - 10/11/25 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 24,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA240CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate Barracude Compute 2TB SSD |