To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #67,881 - 3/4/23 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung250GBonOrangePi5-2 |
| Test #75,098 - 11/27/23 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 20,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Beeny |
| Test #102,831 - 1/31/25 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,864 - 4/14/24 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 20,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Opi5 |
| Test #63,454 - 10/15/22 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 20,449 |
| User: | Janneman |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid-M1 8GB 512GB Samsung 980 SSD |
| Test #80,092 - 2/24/24 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 20,446 |
| User: | Piunora_Board |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPTUW-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Piunora_George |
| Test #60,933 - 7/6/22 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 20,443 |
| User: | House Home |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,386 - 12/8/25 10:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #74,060 - 11/2/23 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 20,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeTOSHIBA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Toshiba MVMe en OrangePi 5 |
| Test #66,527 - 1/25/23 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Disk_s |
| Test #71,026 - 6/18/23 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,433 |
| User: | BTA-Encoder |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sansumg 1TB SSD on OrangePI5B |
| Test #60,503 - 6/17/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 20,433 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,502 - 6/17/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 20,424 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #71,520 - 7/15/23 11:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,424 |
| User: | heeho |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: MZ9LQ512HBLU-00B00 |
| Test #67,562 - 2/24/23 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 20,418 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Intel MEMPEI1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | opi5 |
| Test #66,830 - 2/3/23 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 20,415 |
| User: | QBall1977 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG PM991 256GB 2242 NVMe M.2 (2nd hand CEX UK) |
| Test #74,313 - 11/17/23 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 20,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 256GB NVMe SSd |
| Test #67,936 - 3/5/23 4:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,410 |
| User: | proeber |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ROGOB 256GB M.2 NVMe 2242 SSD PCIe Gen3*2 ORangePi 5 |
| Test #72,480 - 8/23/23 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,853 - 9/5/23 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 20,402 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA 256GB NVME OrangePi5 |