To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #72,080 - 8/6/23 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 20,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi5 |
| Test #66,623 - 1/28/23 12:19 am | |
|---|---|
| Score: | 20,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #43,988 - 4/16/21 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,390 |
| User: | ww898 |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uplab.pro custom PCB design CM4@2250 NVMe boot |
| Test #67,663 - 2/26/23 11:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,387 |
| User: | binz |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 128gb in Orangepi5 |
| Test #46,637 - 6/12/21 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,383 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 PRO on Pi CM4 @ 2.147ghz/750mhz using Tofu board |
| Test #95,059 - 9/23/24 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 20,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,206 - 3/7/24 7:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,379 |
| User: | sebek |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT250BX100SSD1 on Orange Pi 5 |
| Test #79,055 - 2/6/24 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,378 |
| User: | Darkfiire |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Darkfiire |
| Test #66,245 - 1/19/23 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 20,377 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston a400 |
| Test #74,196 - 11/9/23 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 970 |
| Test #65,520 - 1/4/23 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | q |
| Test #72,395 - 8/18/23 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #48,647 - 8/5/21 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,356 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 960 EVO 1TB on Xiwai PCIe to NVMe adapter - Compute Module 4 - phat overclock |
| Test #123,191 - 6/3/25 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 20,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | BPI-AI2N |
| Device: | Kingston SKC3000S512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,580 - 1/6/23 1:27 am | |
|---|---|
| Score: | 20,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Patriot M.2P300 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,999 - 6/17/23 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,331 |
| User: | strick499 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Toshiba 128GB M.2 2230 PCIe NVMe |
| Test #77,160 - 1/7/24 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 20,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT128GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #70,648 - 6/2/23 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 20,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | None |
| Test #66,395 - 1/22/23 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #63,755 - 10/26/22 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 20,313 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade RC2, 2.4Ghz, custom cooling |