To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #46,634 - 6/12/21 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,961 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 PRO on Pi CM4 using Tofu board, rnd 2 |
| Test #77,687 - 1/18/24 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 16,954 |
| User: | xsdqm4adb |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport2626 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Western Digital WD My Passport Portable Storage 2TB (WDBYVG0020BBL) |
| Test #72,854 - 9/5/23 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,940 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME |
| Test #60,545 - 6/19/22 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #47,611 - 7/10/21 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 16,925 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #54,620 - 12/26/21 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 16,922 |
| User: | MMox |
| Brand: | Intel Optane 32GB Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1W032GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Optane NVME 32GB |
| Test #78,279 - 1/25/24 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 16,915 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme-128GB |
| Test #68,308 - 3/14/23 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 16,907 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NT-256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #46,630 - 6/12/21 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,888 |
| User: | changefoabutton |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 on Pi CM4 using Tofu board, rnd 2 |
| Test #70,199 - 5/16/23 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,869 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2.4ghz performance 1 |
| Test #48,641 - 8/5/21 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,827 |
| User: | stulowe |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix 256GB NVMe 2242 SSD on CM4 using Waveshare IO Board |
| Test #110,329 - 5/3/25 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,827 |
| User: | belov.ve@gmail |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x126f |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock 4C Plus with NVME SSD |
| Test #51,125 - 10/10/21 1:11 am | |
|---|---|
| Score: | 16,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ffsds |
| Test #70,292 - 5/20/23 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 16,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #43,903 - 4/15/21 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 16,739 |
| User: | ww898 |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung PM951NVMeSAMSUNG256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 + NVMe + custom PCB design |
| Test #70,057 - 5/9/23 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TeamGroup 256 GB M.2 NVME SSD |
| Test #78,006 - 1/22/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 16,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Team TM8PS7256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Orange Pi 5 Armbian bookwarm CLI M.2 SATA drive |
| Test #95,746 - 10/6/24 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,724 |
| User: | CSB |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Orange Pi 4 LTS |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange pi 4 LTS |
| Test #70,101 - 5/11/23 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,713 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M.2 2242 NVME SSD on Orange Pi 5 |
| Test #77,647 - 1/17/24 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 16,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SKHynix HFS256GD9TNG-L5B0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |