To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #69,585 - 4/22/23 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 18,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,514 - 4/19/23 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orngpi5ama |
| Test #73,366 - 9/28/23 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,500 |
| User: | kayanite |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Orico V100128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | cm4 on waveshare carrier board with nvme drive |
| Test #78,073 - 1/23/24 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 18,496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hitachi HTS547564A9E384 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | hitachi 640gb hdd on pi5 using unbranded USB3 to SATA adapter |
| Test #68,995 - 4/3/23 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix BC711 128GB PCIe NVMe M.2 2230 Gen 3 x 4 SSD, 0X3K2X, HFM128GD3GX013N |
| Test #102,702 - 1/29/25 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 18,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #69,350 - 4/15/23 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 18,463 |
| User: | SAMSUNG 512GB M.2 2242 42mm PM991 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #57,021 - 2/18/22 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 18,459 |
| User: | morpheus |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe on CM4 @ 2Ghz arm / 750Mhz core |
| Test #53,038 - 11/24/21 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,457 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 on Pi CM4 @ 2ghz using Tofu board |
| Test #69,552 - 4/21/23 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 18,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #60,203 - 6/6/22 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 18,456 |
| User: | Permethious |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 Overclock |
| Test #68,557 - 3/21/23 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,444 |
| User: | InvokeLogic |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4104032, IO Board and P34A60M28 via PCE164P-N08 VER010-X |
| Test #130,156 - 1/4/26 4:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #16,758 - 4/11/20 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 18,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | HP SSDEX900250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP EX900 M.2 NVMe 250GB on RockPI 4B 4GB using M.2 Slot |
| Test #70,454 - 5/25/23 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 18,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #16,761 - 4/11/20 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 18,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | HP SSDEX900120GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP EX900 M.2 NVMe 120GB on RockPI 4B 4GB using M.2 Slot |
| Test #66,389 - 1/22/23 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,421 |
| User: | Gospa |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5_NVMe_RebornOS |
| Test #71,850 - 7/28/23 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 18,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS480GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #65,574 - 1/5/23 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,416 |
| User: | CrosstalkSolutions |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 128 M.2 2230 NVMe on Orange Pi 5 |
| Test #94,959 - 9/21/24 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 18,413 |
| User: | barakas obema |
| Brand: | AData IM2P33F3 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData IM2P33F3NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testing speed or something i guess |