To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #123,892 - 6/25/25 9:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 128gbOrangePi5 |
| Test #73,565 - 10/7/23 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,410 |
| User: | kayanite |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung MZALQ128HCHQ-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cm4 on waveshare baseboard A with cheap m.2 drive |
| Test #65,435 - 1/2/23 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 18,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData IM2P33F3 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData IM2P33F3ANVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme op5 |
| Test #71,650 - 7/21/23 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 18,396 |
| User: | scorpioV |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test opi5 |
| Test #95,182 - 9/26/24 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 18,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico J10 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Orico J10 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | inconnu |
| Test #67,590 - 2/24/23 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 18,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #75,547 - 12/8/23 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 18,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,744 - 2/1/24 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 18,385 |
| User: | piotr.malara@gmail |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN580 NVME on CM4 using Waveshare CM4-NVME-NAS-BOX v1.2 |
| Test #80,799 - 3/3/24 8:08 am | |
|---|---|
| Score: | 18,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | OrangePi5_debian_sardinha |
| Test #65,443 - 1/2/23 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #74,301 - 11/17/23 1:51 am | |
|---|---|
| Score: | 18,367 |
| User: | Innostus |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN570 500GB on Hardkernel ODROID-M1 8GB |
| Test #68,937 - 4/1/23 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 18,359 |
| User: | MARHAK82 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | OrangePi5 Kioxia 256gb M2 |
| Test #69,136 - 4/8/23 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 18,357 |
| User: | mds-opi5 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia oem pcie nvme ssd |
| Test #73,916 - 10/22/23 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 18,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X113N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sam |
| Test #75,835 - 12/14/23 6:51 am | |
|---|---|
| Score: | 18,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 300S on Orange PI 5 |
| Test #74,689 - 11/19/23 2:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,350 |
| User: | Cypher4223 |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD OnTofu CM4 |
| Test #55,762 - 1/19/22 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,347 |
| User: | morpheus |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe on CM4 |
| Test #73,689 - 10/12/23 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 18,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 512GB M.2 NVME |
| Test #66,250 - 1/19/23 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 18,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orangepi 5 Ubuntu M.2 |
| Test #62,052 - 8/18/22 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 18,328 |
| User: | Recon |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Recon |