To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #52,372 - 11/10/21 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,988 |
| User: | Nerradia |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD 970 EVO Plus 250GB on a Night Shift mainboard for 3D printers |
| Test #51,943 - 10/31/21 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 on CM4 using Waveshare CM4-IO-BASE-A onboard M.2 (64 bit) |
| Test #62,071 - 8/18/22 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,978 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ODROID M1 Review - Samsung 960 EVO 1TB |
| Test #76,079 - 12/18/23 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 15,974 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-5122230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 512GB on PI5 |
| Test #63,097 - 9/29/22 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 15,961 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 500GB on Odroid M1 |
| Test #67,799 - 3/2/23 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,954 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,293 - 7/20/22 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 15,950 |
| User: | Viota Cube V2 |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 TB KingSpec NVMe on 64 Bit Buster CM4 4 GB module running default clock speeds |
| Test #62,155 - 8/23/22 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 15,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 on Raspberry Pi Compute Module 4 using Waveshare PCIe to M.2 (A) |
| Test #62,514 - 9/7/22 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZ-ALQ2560 Nvme 256GB |
| Test #40,473 - 2/15/21 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,932 |
| User: | Viota |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,046 - 2/9/23 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 15,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD |
| Test #50,315 - 9/14/21 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,926 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket Nano |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocketnano |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #75,024 - 11/26/23 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 15,926 |
| User: | Hopobcn |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 4GB with nvme SSD |
| Test #61,522 - 7/30/22 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,925 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Waveshare CM4-IO-BASE-A board with real M.2 slot - 1TB Samsung 960 Evo |
| Test #9,163 - 2/17/20 3:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,924 |
| User: | evadim |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Radxa 0x1cc1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA XPG SX8200 Pro M.2 2280 in PCIe I mode on RockPi 4 |
| Test #62,056 - 8/18/22 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 15,917 |
| User: | Recon |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #56,993 - 2/17/22 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,917 |
| User: | Sandisk |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sandisk Corp Device |
| Test #71,351 - 7/5/23 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,915 |
| User: | juicytronic |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Dogfish M.2 2242 SSD 60GB Ngff on OrangePi-5 |
| Test #62,629 - 9/10/22 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 on OdroidM1 running Debian 10 |
| Test #63,132 - 10/1/22 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 15,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston nvem 250 |