To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #62,052 - 8/18/22 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 18,328 |
| User: | Recon |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Recon |
| Test #66,408 - 1/23/23 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 18,324 |
| User: | bobby007 |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 |
| Test #101,570 - 1/10/25 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,324 |
| User: | KUNTAKINTE |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Micron MTFDKCD512QFM-1BD1AABLA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KUNTAKINTE SSD MICRON 2400 512GB PCIe M.2 2242 NVMe Gen4 |
| Test #78,427 - 1/27/24 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 18,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,128 - 5/12/23 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,316 |
| User: | zelo533 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi5 |
| Test #74,206 - 11/9/23 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,312 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #68,457 - 3/18/23 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS1TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend MTE400S 1 TB NVMe PCIe Gen3 x4 M.2 2242 on Orange Pi 5 |
| Test #69,037 - 4/4/23 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HBLU-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512GB on Orange Pi 5 |
| Test #52,722 - 11/18/21 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 18,280 |
| User: | mafrmt00 |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD980 on CM4 using PCIE x1 |
| Test #69,862 - 5/2/23 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 18,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256GB nvme on cm4 |
| Test #76,754 - 12/30/23 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData OEM M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData SM2P41C3NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sm2p41 |
| Test #66,556 - 1/26/23 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 18,245 |
| User: | peschka |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM128GDHTNG-8510B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Debian |
| Test #70,160 - 5/14/23 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPI5 |
| Test #77,245 - 1/9/24 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 18,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung980 orangepi5 |
| Test #69,468 - 4/18/23 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 18,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | NVIDIA Jetson Nano Kit |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 M.2 NVMe SSD attached to Jetson Nano B01 through a Turing Pi 2 |
| Test #68,568 - 3/21/23 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,228 |
| User: | InvokeLogic |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4104032, IO Board, WDS500G3B0C |
| Test #72,001 - 8/3/23 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intergral NVME on CM4 Waveshare IO Board A |
| Test #66,145 - 1/17/23 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 18,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM128GDHTNG-8310B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi 5 128GB SK SSD |
| Test #62,100 - 8/20/22 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 18,213 |
| User: | Recon |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4-IO-BASE-B OC |
| Test #51,734 - 10/27/21 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 18,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |