To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #74,653 - 11/18/23 6:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD blue |
| Test #69,129 - 4/7/23 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,615 - 1/16/24 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 970 SSD |
| Test #73,795 - 10/16/23 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 18,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | new ssd |
| Test #97,102 - 10/30/24 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 18,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,704 - 1/31/24 12:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend nvme |
| Test #72,960 - 9/10/23 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 ssd on a CM4 using official IO board |
| Test #79,584 - 2/14/24 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Toshiba KBG40ZMT128GMEMORY |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | toshiba nvme |
| Test #68,707 - 3/25/23 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 18,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi 5 8gb 32gb EvoSD |
| Test #93,509 - 8/26/24 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,073 - 10/12/24 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 18,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #122,968 - 5/28/25 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 18,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 with used nvme |
| Test #99,655 - 12/10/24 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | h |
| Test #71,243 - 6/30/23 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #56,045 - 1/28/22 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 18,018 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Compulab fitlet2 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #67,662 - 2/26/23 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #69,625 - 4/24/23 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 17,989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC501ANVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,343 - 5/22/23 8:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,474 - 1/24/23 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 17,982 |
| User: | MaxWinterstein |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #66,960 - 2/7/23 4:19 am | |
|---|---|
| Score: | 17,982 |
| User: | Vlada007 |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4@Waveshare |