To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #66,960 - 2/7/23 4:19 am | |
|---|---|
| Score: | 17,982 |
| User: | Vlada007 |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4@Waveshare |
| Test #91,816 - 7/28/24 12:20 am | |
|---|---|
| Score: | 17,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia KBG40ZNT256G 256GB Ssd SSS0T35787 |
| Test #66,201 - 1/18/23 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 17,980 |
| User: | jgvega |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D128-Q11 NVMe SSSTC 128GB on OrangePi5 |
| Test #60,300 - 6/10/22 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,968 |
| User: | the3ngineer |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HCHQ-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe on WAveshare CM4 board and CM4 @2GHz |
| Test #51,264 - 10/14/21 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 17,962 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SanDisk Ultra3DNVMe |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sandisk 1TB |
| Test #123,685 - 6/19/25 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #129,325 - 12/7/25 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 17,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia nvme |
| Test #69,047 - 4/5/23 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 17,941 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Walram 1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | op5nvme |
| Test #56,359 - 2/4/22 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,937 |
| User: | IdahoSpudMan |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SSD on PCIe, Overclocked to 2GHz |
| Test #73,942 - 10/24/23 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 17,935 |
| User: | Oratek |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE452T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend TS128GMTE452T on TOFU+ |
| Test #43,927 - 4/15/21 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,934 |
| User: | ww898 |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uplab.pro CM4@1900 NVMe Samsung 960 Pro Custom PCB design |
| Test #53,040 - 11/24/21 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,923 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 on Pi CM4 @ 2.2ghz using Tofu board |
| Test #69,683 - 4/26/23 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #67,674 - 2/27/23 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 17,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston |
| Test #67,269 - 2/15/23 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe SSD Controller 980 |
| Test #66,500 - 1/24/23 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | GUGDA M.2 SATA SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | GUGDA GN512 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #81,004 - 3/6/24 1:39 am | |
|---|---|
| Score: | 17,909 |
| User: | Zen Code |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac N930ES M.2 2242 PCIe Gen3*2 |
| Test #65,528 - 1/4/23 8:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,881 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8100 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData SX8100NP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,612 - 2/25/23 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 17,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme ssd |
| Test #46,355 - 6/4/21 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,874 |
| User: | olddroid |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 CM4 2000Mhz OC |