To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #66,149 - 1/17/23 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 15,546 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kioxia KXG80ZNV2T04KIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia XGG8 NVMe SSD on Pi CM4 on Compute Blade |
| Test #62,128 - 8/21/22 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,546 |
| User: | AIVAS |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV256GNVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba KXG5OZNV256G NVMe on CM4002000 using Waveshare Mini Base Board (B) |
| Test #74,769 - 11/20/23 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | KingSpec NX-5122230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NX-512 2230 on Rock Pi 4c plus NVMe |
| Test #62,871 - 9/20/22 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 15,532 |
| User: | werwolf.by |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 8Gb eMMC Kingston SNVS250G on DeskPi Super6C #2 |
| Test #58,933 - 4/16/22 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKF512G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | cm4-io-board-pcie-nvme |
| Test #51,247 - 10/13/21 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 15,519 |
| User: | Viota |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Viota CM4IO Test3 |
| Test #20,311 - 4/24/20 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Radxa 0x1cc1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,328 - 8/31/22 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D256-Q11 NVMe SSSTC 256GB |
| Test #53,405 - 12/3/21 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 15,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | compute module 4 lite with nvme samsung |
| Test #62,252 - 8/27/22 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,488 |
| User: | AIVAS |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent SB-1342-512 2242 NVMe on CM4002000 via Waveshare Mini Base Board (B) |
| Test #64,577 - 11/28/22 4:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,478 |
| User: | WestCoastDaz |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus on CM4 using M.2 to PCIe 1X adaptor |
| Test #66,377 - 1/22/23 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 15,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | WDC WDS480G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #40,453 - 2/14/21 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,450 |
| User: | Viota |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 128GB Kingspec NVMe on PCIe CM4 |
| Test #69,351 - 4/15/23 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 15,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | king |
| Test #64,320 - 11/18/22 7:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Team 33 512G SSD |
| Test #60,299 - 6/10/22 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,436 |
| User: | the3ngineer |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HCHQ-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAmsung 128GB NVMe on Waveshare CM4-IO-BASE and CM4 |
| Test #65,310 - 12/29/22 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 15,430 |
| User: | Bobby007 |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN570 1TB on CM4 32GB/8GB on Waveshare Base board |
| Test #79,289 - 2/10/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 15,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #58,078 - 3/19/22 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 SSD on CM4 with Waveshare CM4-IO-BASE-A nvme |
| Test #71,761 - 7/24/23 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,415 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |