To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #47,206 - 6/29/21 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 17,605 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uplab.pro Uptime Compute Blade v0.6 NVMe boot. |
| Test #70,876 - 6/12/23 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #104,690 - 3/4/25 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 250Gb SSD |
| Test #52,127 - 11/4/21 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,586 |
| User: | jacobjay |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Radxa 0x126f |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe Hassio Rockpi4bplus |
| Test #67,255 - 2/15/23 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 17,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DC1000B Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Kingston SEDC1000BM8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston DC1000B M.2 On Pi CM4 |
| Test #70,288 - 5/20/23 7:04 am | |
|---|---|
| Score: | 17,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT512GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG5 NVMe directly attached to CM4 PCIe bus |
| Test #70,706 - 6/5/23 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 17,533 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,761 - 3/17/24 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-2130-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,287 - 5/20/23 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 17,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSSTC CL1-3D128-Q11 NVMe directly attached to CM4 PCIe bus |
| Test #99,121 - 12/1/24 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 17,524 |
| User: | orangepeel |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepeel |
| Test #128,892 - 11/22/25 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 17,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | OrangePi5-m2-sata |
| Test #96,450 - 10/19/24 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 17,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #74,977 - 11/25/23 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 17,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket Nano |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocketnano |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sabrent Rocket Nano NVMe PCIe M.2 2242 SSD |
| Test #126,153 - 8/28/25 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 17,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512 gb nvme on orange pi |
| Test #67,137 - 2/11/23 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | OPI5_M.2 SSD 420S SATA |
| Test #40,476 - 2/15/21 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,452 |
| User: | Viota |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,696 - 3/25/23 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 17,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK HYNIX 128GB |
| Test #69,508 - 4/19/23 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Trans on Radax with Armbian |
| Test #98,906 - 11/27/24 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 17,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | BeagleY-AI |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TeamGroup MP33 SSD on BeagleY-AI |
| Test #57,551 - 3/3/22 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 17,394 |
| User: | LightGun |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro on Raspberry Pi CM4 @ 1,750 MHz / IO Board + PCI-E to M.2 Adapter |