To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #86,682 - 5/4/24 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 15,304 |
| User: | ZeisbergGmbH |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent-Rocket-m.2-ssd-cm4-Merlin-VHIT-Mode |
| Test #67,379 - 2/18/23 6:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,295 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC RedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Red SN700 500GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #55,596 - 1/15/22 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #44,280 - 4/23/21 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 15,268 |
| User: | merocle |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 + NVMe + custom PCB design |
| Test #65,610 - 1/6/23 8:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia KBG40ZNS256G M.2 SSD on Rock Pi 4C+ |
| Test #49,826 - 9/2/21 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 512GB PM991 M.2 2242 |
| Test #61,086 - 7/12/22 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 15,243 |
| User: | Viota |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 1TB on CM4 through ASM118E Bridge |
| Test #61,738 - 8/6/22 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,243 |
| User: | TomTuttle |
| Brand: | AData XPG Gammix S11 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | AData GAMMIXS11L |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA XPG 512GB NVMe, CM4 1GB |
| Test #65,247 - 12/27/22 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 15,230 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Synology SNV3510 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Synology SNV3510-400G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Synology SNV3510-400G test |
| Test #46,290 - 6/2/21 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 15,226 |
| User: | Oratek |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE452T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend on TOFU |
| Test #90,589 - 7/6/24 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,219 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | FriendlyElec NanoPi R6C |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #49,240 - 8/20/21 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 15,211 |
| User: | ralf9000 |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4+PCIeConnectedDrive(NVME-M.2) |
| Test #25,259 - 5/23/20 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Radxa 0x1cc1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,930 - 3/5/23 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,194 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #49,252 - 8/20/21 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,187 |
| User: | Parker |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix BC711 128GB NVME SSD on a CM4 using Waveshare IO-BASE board |
| Test #124,122 - 6/30/25 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 15,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #55,093 - 1/4/22 8:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,183 |
| User: | arrowayPi |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Blue SN550 500Gb on Pi CM4 EMMC 32Gb Wifi |
| Test #66,966 - 2/7/23 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 15,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 128GB M.2 NVMe SSD |
| Test #68,453 - 3/18/23 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test2 |
| Test #68,184 - 3/11/23 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,159 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme ssd |