To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #47,610 - 7/10/21 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 17,114 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 PRO on CM4 using IO Board and MZHOU NVME M.2 SSD M Key to PCI-e 3.0 x1 |
| Test #67,927 - 3/5/23 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,105 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN770 250GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #65,970 - 1/13/23 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 17,069 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Apple SSDSM0256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | teste |
| Test #52,923 - 11/22/21 5:59 am | |
|---|---|
| Score: | 17,049 |
| User: | esnw33430 |
| Brand: | Western Digital Black SN850 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T1X0E-00AFY0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi CM4 with RPi IO Board, WaveShare PCIe to M.2 with WD Black SN850 |
| Test #53,291 - 11/30/21 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 17,041 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,889 - 6/8/24 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 17,027 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung MZVLQ1T0HALB-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Castor ODROID M1 |
| Test #69,063 - 4/6/23 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 17,019 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS1TMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend M.2 SSD 430S |
| Test #122,809 - 5/26/25 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 16,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patrion P300 |
| Test #73,699 - 10/12/23 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,999 |
| User: | Cypher4223 |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial CT500P2SSD8 500GB SSD on CM4 8/32GB 64Bit on Oratek Tofu Board |
| Test #69,340 - 4/14/23 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS1TMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on OrangePi 5 |
| Test #53,252 - 11/29/21 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 16,977 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus on CM4 using IO Board and MZHOU NVMe M.2 SSD M Key to PCI-e 3.0 x1 |
| Test #46,634 - 6/12/21 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,961 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 PRO on Pi CM4 using Tofu board, rnd 2 |
| Test #77,687 - 1/18/24 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 16,954 |
| User: | xsdqm4adb |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport2626 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Western Digital WD My Passport Portable Storage 2TB (WDBYVG0020BBL) |
| Test #72,854 - 9/5/23 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,940 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME |
| Test #60,545 - 6/19/22 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #47,611 - 7/10/21 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 16,925 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #54,620 - 12/26/21 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 16,922 |
| User: | MMox |
| Brand: | Intel Optane 32GB Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1W032GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Optane NVME 32GB |
| Test #78,279 - 1/25/24 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 16,915 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme-128GB |
| Test #68,308 - 3/14/23 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 16,907 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NT-256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #46,630 - 6/12/21 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,888 |
| User: | changefoabutton |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 on Pi CM4 using Tofu board, rnd 2 |