To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,855 - 9/19/22 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 15,040 |
| User: | jhauser14905 |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ODroid M1 8GB RAM Crucial P2 500GB NVMe SSD |
| Test #72,611 - 8/29/23 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,030 |
| User: | Sebisra |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NVME |
| Test #66,903 - 2/5/23 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 15,027 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,192 - 5/16/23 7:22 am | |
|---|---|
| Score: | 15,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange pi nvme 4.0 kingstone |
| Test #68,123 - 3/10/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia on nvme |
| Test #70,641 - 6/1/23 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi |
| Test #93,997 - 9/4/24 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,011 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 NVMe SSD Test |
| Test #67,922 - 3/5/23 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 15,006 |
| User: | Viota |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 Module 4GB RAM in CM4 IO Board with PCIe to NVMe adapter and 128GB Kingspec SSD |
| Test #47,523 - 7/7/21 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,565 - 11/15/21 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 15,001 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sp256 |
| Test #51,133 - 10/10/21 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 14,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 #2 |
| Test #70,110 - 5/12/23 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 14,985 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | ODROID HC4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,764 - 12/30/23 6:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #48,343 - 7/27/21 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T3XHC-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung nvme |
| Test #79,476 - 2/13/24 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,965 |
| User: | JP |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN770 on Pi5 with Geekworm X1001 |
| Test #70,824 - 6/10/23 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 14,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #97,395 - 11/3/24 11:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,963 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO |
| Test #75,048 - 11/26/23 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,949 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sabrent Rocket Nano/NVMe PCIe M.2/2242 SSD 2TB (via USB 3) |
| Test #51,183 - 10/11/21 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 14,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KINGSPEC 120GB |
| Test #66,002 - 1/14/23 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 14,940 |
| User: | Orange Pi 5 with Kingspec NVME for dom |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NVME 1TB on Orange Pi 5 |