To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #64,775 - 12/4/22 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,634 |
| User: | stamatov |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Kingston SNVS2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 2TB SSD on Rock Pi 5B |
| Test #69,338 - 4/14/23 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston KC3000 on OrangePi 5B |
| Test #127,931 - 10/18/25 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 16,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3V01) |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Foresee A3V01 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | AAA |
| Test #70,632 - 6/1/23 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 16,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend 430S 256G on OrangePi 5 |
| Test #73,593 - 10/8/23 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 16,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #58,479 - 3/31/22 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 16,566 |
| User: | Sipple |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 256GB |
| Test #71,107 - 6/22/23 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 16,566 |
| User: | RUNaBitcoinNode |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus on Odroid M1 8GB RAM |
| Test #53,827 - 12/11/21 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,561 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 on CMIO w/PCI Samsung 970 Pro no overclock yet |
| Test #58,442 - 3/30/22 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 16,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 256GB |
| Test #76,997 - 1/5/24 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 16,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5B |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orange pi 5 kingspec |
| Test #66,213 - 1/18/23 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,548 |
| User: | CaptainK |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NXM-1TB M.2 NVME on Raspberry Pi CM-4 with CM4-IO-BASE-A(Mini Base Board) |
| Test #67,387 - 2/18/23 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,545 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN570 250GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #51,930 - 10/31/21 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 128GB M.2 2242 on CM4 using Waveshare CM4-IO-BASE-B onboard M.2 |
| Test #91,720 - 7/26/24 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData OEM M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData SM2P41C3NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata 256 |
| Test #69,624 - 4/24/23 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 16,520 |
| User: | orangepi5 |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NVMe PCIe 3.0 X4 512GB |
| Test #68,871 - 3/30/23 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | blubb |
| Test #69,821 - 4/30/23 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,510 |
| User: | Silvertip Labs |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Rock5B - 6 drive M.2 SATA Silvertip Labs |
| Test #50,814 - 9/29/21 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,504 |
| User: | esnw33430 |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi CM4 with RPi IO Board, WaveShare PCIe to M.2 with WD Black SN750 |
| Test #127,688 - 10/10/25 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 16,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orange |
| Test #58,609 - 4/5/22 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 16,496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 512GB on Waveshare CM4_IO Board |