To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,199 - 5/16/23 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,869 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2.4ghz performance 1 |
| Test #48,641 - 8/5/21 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,827 |
| User: | stulowe |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix 256GB NVMe 2242 SSD on CM4 using Waveshare IO Board |
| Test #110,329 - 5/3/25 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,827 |
| User: | belov.ve@gmail |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x126f |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock 4C Plus with NVME SSD |
| Test #51,125 - 10/10/21 1:11 am | |
|---|---|
| Score: | 16,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ffsds |
| Test #70,292 - 5/20/23 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 16,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #43,903 - 4/15/21 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 16,739 |
| User: | ww898 |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung PM951NVMeSAMSUNG256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 + NVMe + custom PCB design |
| Test #70,057 - 5/9/23 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TeamGroup 256 GB M.2 NVME SSD |
| Test #78,006 - 1/22/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 16,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Team TM8PS7256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Orange Pi 5 Armbian bookwarm CLI M.2 SATA drive |
| Test #95,746 - 10/6/24 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,724 |
| User: | CSB |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Orange Pi 4 LTS |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange pi 4 LTS |
| Test #70,101 - 5/11/23 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,713 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M.2 2242 NVME SSD on Orange Pi 5 |
| Test #77,647 - 1/17/24 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 16,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SKHynix HFS256GD9TNG-L5B0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,390 - 2/18/23 8:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,711 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 240GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #71,269 - 7/1/23 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 16,695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | . |
| Test #67,524 - 2/22/23 11:51 am | |
|---|---|
| Score: | 16,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NT-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | bart test |
| Test #73,872 - 10/19/23 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 16,688 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #67,389 - 2/18/23 7:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,687 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 250G on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #73,419 - 9/30/23 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,684 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian N400 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingDian NGFF2242128GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | opi5 |
| Test #132,609 - 3/27/26 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 16,684 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | inital test ssd 1 |
| Test #65,045 - 12/18/22 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,654 |
| User: | WestCoastDaz |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 SSD on custom CM4 PCBA |
| Test #70,550 - 5/30/23 1:19 am | |
|---|---|
| Score: | 16,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | WDC RedSN7001000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |