To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #101,775 - 1/13/25 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #46,353 - 6/4/21 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,478 |
| User: | olddroid |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 CM4 1800Mhz OC |
| Test #92,181 - 8/3/24 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 16,472 |
| User: | sxrp64 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Pine64 RockPro64 v2.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,371 - 9/28/23 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Radxa ROCK 5A |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Goosh 3 |
| Test #67,943 - 3/5/23 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,463 |
| User: | Qul |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NXM SSD Orange Pi 5 |
| Test #60,170 - 6/4/22 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid M1 Kingston NV1 500G M.2 2280 NVMe |
| Test #58,483 - 3/31/22 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 16,438 |
| User: | ico |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 to CM4 PCIe, custom board |
| Test #67,348 - 2/18/23 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 16,434 |
| User: | Murray The Goz |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade with Raspberry CM4 (Lite-8GB RAM) using a WD Blue SN570 |
| Test #67,824 - 3/3/23 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 16,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingchuxing 1TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingchuxing SSD M2 1 Tb on Orange Pi 5 |
| Test #62,058 - 8/18/22 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 16,421 |
| User: | Recon |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4-IO-BASE-B OC |
| Test #95,940 - 10/10/24 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 16,417 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #73,016 - 9/13/23 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 16,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 nvme |
| Test #64,074 - 11/9/22 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 16,410 |
| User: | FT |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC GreenSN3502TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Green SN350 (2Tb) on TOFU carrier board & CM4108032 (1.5GHz) |
| Test #64,404 - 11/21/22 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKKF512G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Intel NVMe SSD |
| Test #67,377 - 2/18/23 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,407 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 500GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #52,751 - 11/18/21 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,402 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 NVME |
| Test #60,467 - 6/15/22 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 16,400 |
| User: | madbrain |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 250GB on CM4 (NVMe) |
| Test #88,250 - 5/31/24 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,391 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS512GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #61,684 - 8/4/22 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,373 |
| User: | colpanic |
| Brand: | AData Swordfish M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | AData SWORDFISH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A-Data SWORDFISH 2TB NVMe on CM4 PoE IO Board (B) via PCI-E to M.2 adapter |
| Test #67,933 - 3/5/23 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,367 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKBA256TFK-1BC1AABHA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 2450 256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |