To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #59,384 - 5/3/22 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 16,349 |
| User: | gunrak |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW128HEGR-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM961 |
| Test #64,914 - 12/12/22 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 16,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | WDC PCSN740SDDPTQD-1T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,648 - 8/3/22 5:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Swordfish M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | AData SWORDFISH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,930 - 11/22/21 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 16,319 |
| User: | sm0key_the_b3ar |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi CM4 8GB Lite on WS IO Board w/WS NVMe adapter and WD 500GB Blue SN570 |
| Test #66,434 - 1/23/23 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 16,302 |
| User: | jgvega |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Fanxiang S500PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang model: S500PRO 2TB on OrangePi5 |
| Test #75,686 - 12/10/23 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NX-1TB2230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | mine |
| Test #68,806 - 3/28/23 1:51 am | |
|---|---|
| Score: | 16,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,015 - 6/27/25 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial CT4000P3PSSD8 on Pi 4 Compute Module on Pi ComputeBlade Basic |
| Test #65,945 - 1/12/23 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | transcend SATA SSD |
| Test #64,010 - 11/6/22 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 16,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi cm4 with 512GB Crucial NVME |
| Test #70,509 - 5/28/23 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 16,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | directly mounted m.2 ssd trancend 240gb |
| Test #66,387 - 1/22/23 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x126f |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,327 - 8/31/22 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D256-Q11 NVMe SSSTC 256GB |
| Test #62,050 - 8/18/22 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 16,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #68,116 - 3/10/23 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 16,247 |
| User: | Blocksensus |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingsSpec NX series SSD on Orange Pi 5 using M.2 2242 PCIe M2 NMVe SSD |
| Test #62,870 - 9/19/22 11:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,243 |
| User: | werwolf.by |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 8Gb eMMC Kingston SNVS250G on DeskPi Super6C |
| Test #62,158 - 8/23/22 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 16,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 on Raspberry Pi Compute Module 4 using Waveshare PCIe to M.2 (A) |
| Test #68,739 - 3/26/23 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 256GB 2242 NVMe SSD |
| Test #89,758 - 6/21/24 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 16,197 |
| User: | xtrymind |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT256GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxa NVME |
| Test #52,533 - 11/14/21 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 16,191 |
| User: | CM4 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 NVMe on CM4 |