To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #94,375 - 9/11/24 9:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme SSD |
| Test #90,998 - 7/15/24 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 14,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,598 - 2/24/23 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,634 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO NVMe on CM4 |
| Test #67,616 - 2/25/23 8:08 am | |
|---|---|
| Score: | 14,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA BG5 Client SSD 256 GB, M.2 2230 |
| Test #97,544 - 11/6/24 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 14,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung |
| Test #71,388 - 7/7/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #74,724 - 11/20/23 5:53 am | |
|---|---|
| Score: | 14,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kong t3 |
| Test #67,415 - 2/19/23 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 14,618 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata 256 NVMe SSD on RockPi 4C+ |
| Test #62,189 - 8/24/22 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,617 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix |
| Test #86,177 - 4/28/24 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 14,617 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #87,175 - 5/9/24 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,614 |
| User: | FranklinsAce |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME Drive on RPI 5 |
| Test #105,827 - 3/29/25 2:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,612 |
| User: | DEAth |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | OrangePi 3B v2.1 |
| Device: | Netac NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac N930E PRO M.2 NVMe SSD 256GB [NT01N930E-256G-E4X] using Orange Pi 3B v2.1 |
| Test #67,392 - 2/18/23 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,611 |
| User: | Surya |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi 5 1TB Kingspec SSD |
| Test #94,449 - 9/13/24 12:07 am | |
|---|---|
| Score: | 14,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #91,390 - 7/22/24 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 14,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #72,984 - 9/11/23 10:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS17 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Timetec MS17 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | main |
| Test #132,298 - 3/12/26 9:16 am | |
|---|---|
| Score: | 14,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD750EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | evo 750 on pi 5 using sata to usb |
| Test #51,085 - 10/8/21 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 8GB 2nd |
| Test #76,980 - 1/4/24 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #65,950 - 1/13/23 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 14,593 |
| User: | PJ |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME128GB |