To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #68,311 - 3/14/23 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 14,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec M2 NVMe on Orange Pi5 |
| Test #101,329 - 1/7/25 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CrapBasket |
| Test #89,924 - 6/24/24 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M81000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #89,786 - 6/21/24 8:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #124,514 - 7/9/25 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 14,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #98,026 - 11/13/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 14,379 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung evo |
| Test #75,057 - 11/26/23 7:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,302 - 11/17/24 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 14,371 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk X400M.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | nvme_enclosure-nvme256gb |
| Test #103,622 - 2/13/25 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 14,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,492 - 4/18/23 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #89,183 - 6/12/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 14,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia USB3.0TOSATA |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #101,358 - 1/7/25 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,357 |
| User: | macka |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orico M.2 SSD Enclosure TCM2-C3 with Crucial P3 Plus M.2 SSD |
| Test #66,307 - 1/20/23 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,354 |
| User: | jrey |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x144d |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rock 4c+ build with nvme |
| Test #86,185 - 4/28/24 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 14,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia TASM246X |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | blueendless nvme to usb, samsung 512 gb nvme, pi 5 8gb |
| Test #91,211 - 7/18/24 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #100,965 - 1/1/25 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSA5102.52TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 2TB USB-SATA Adaoter PA023U3 on RPi5 running on NVMe SSD. |
| Test #123,687 - 6/19/25 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #100,250 - 12/20/24 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,328 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSK Storage with 2TB Intel NVMe |
| Test #96,266 - 10/15/24 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | gig |
| Test #96,558 - 10/21/24 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 14,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW010T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | docker test |