To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #67,632 - 2/25/23 10:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #49,554 - 8/27/21 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 14,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,413 - 3/17/23 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,076 |
| User: | cmos |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi5 ubuntu 2023/03/18 m2 ssd kingspec 256gb from aliexpress |
| Test #96,523 - 10/20/24 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xrpi5 |
| Test #44,295 - 4/23/21 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,072 |
| User: | ssz3 |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | ODROID HC4 |
| Device: | OCZ VERTEX4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ODROID HC4, VERTEX4 SATA directly on 1st SATA port (no USB involved) - Kernel 5.10.y Armbian |
| Test #100,231 - 12/20/24 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #89,229 - 6/13/24 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 14,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #77,304 - 1/10/24 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 14,070 |
| User: | Baki |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGREEN 80556 USB 3.1 SATA Enclosure with ASM235CM Chip Firmware 171120D11E80 |
| Test #49,551 - 8/27/21 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 14,063 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #43,866 - 4/14/21 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,063 |
| User: | Oratek |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN520 on TOFU |
| Test #40,939 - 2/23/21 12:14 am | |
|---|---|
| Score: | 14,061 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #94,516 - 9/13/24 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE760 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SE760 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #50,312 - 9/14/21 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,055 |
| User: | pld |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 on waveshare CM4-IO-BASE-A |
| Test #99,583 - 12/9/24 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 14,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG40ZNV256GKIOXIA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,257 - 2/5/26 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 14,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec MT-512 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #64,421 - 11/22/22 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x144d |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZ-9LQ256C (2230) NVMe on Rock Pi 4C+ |
| Test #77,540 - 1/15/24 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 14,042 |
| User: | IsoArtsi |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo 500Gb SSD |
| Test #85,770 - 4/23/24 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,041 |
| User: | PippaPi |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PPM991 512GB SSD Pi 5 via USB3 AOJUE M.2 NVME enclosure |
| Test #127,626 - 10/8/25 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,041 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | USB C FTV |
| Test #92,000 - 7/31/24 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 14,038 |
| User: | NGruia |
| Brand: | Intel DC S4500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2KB480G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 4510 USB 3.0 |