To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #64,369 - 11/20/22 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 14,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNL-C2A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,326 - 6/7/25 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 14,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,722 - 6/21/25 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 14,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend ESD 310 |
| Test #128,978 - 11/24/25 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 14,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme 2Tb |
| Test #127,577 - 10/6/25 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ACER 512gb on PI5 |
| Test #76,294 - 12/21/23 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 14,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Crucial P3 Plus NVMe USB Adapter |
| Test #63,887 - 10/31/22 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,003 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Rock Pi 4C Plus Review + SSD Booting Guide |
| Test #70,958 - 6/15/23 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 14,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #75,571 - 12/8/23 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 13,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sabrent Rocket NVMe PCIe M.2 2280 SSD via USB3 |
| Test #77,261 - 1/9/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,994 |
| User: | km |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Inland TN320 256GB NVME on Raspberry Pi 5 using Eluteng NVME to USB adapter |
| Test #87,650 - 5/15/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Note: | jay |
| Test #86,238 - 4/29/24 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 13,984 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #86,000 - 4/25/24 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #125,572 - 8/8/25 4:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,981 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Turbo |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY USB3.2.2FD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB SSD |
| Test #103,187 - 2/6/25 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 13,981 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | myown |
| Test #61,763 - 8/7/22 2:25 am | |
|---|---|
| Score: | 13,976 |
| User: | interestingsoup |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Blue SN550 using TOFU Board Direct M.2 |
| Test #95,874 - 10/9/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 13,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #89,442 - 6/15/24 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,964 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1B2Q |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | benchmark |
| Test #93,025 - 8/16/24 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD-PST500U3-BA |
| Test #78,205 - 1/24/24 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 13,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ohmygod |