To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,669 - 5/18/26 11:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lsblk |
| Test #99,039 - 11/30/24 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 13,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTAD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB SSD |
| Test #95,193 - 9/26/24 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTAN |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #96,344 - 10/17/24 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 13,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE880 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData ELITESE880 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA SE800 USB3.0 |
| Test #65,152 - 12/23/22 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 13,956 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3128GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVME on Rock 4 SE |
| Test #93,500 - 8/26/24 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 13,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #125,038 - 7/24/25 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 13,954 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE880 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData SE880 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Adata SE880 (better cable) |
| Test #124,763 - 7/14/25 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 13,953 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Pi5 with 128GB SATA ssd |
| Test #133,147 - 4/23/26 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | cmrat |
| Test #76,528 - 12/26/23 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 13,946 |
| User: | itw |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG 980 Festplatte Retail, 1 TB SSD M.2 via NVMe, intern |
| Test #49,822 - 9/2/21 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,945 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 128GB |
| Test #76,912 - 1/3/24 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 13,944 |
| User: | jfp |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 + 960 EVO 256GB(usb) |
| Test #75,252 - 11/30/23 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 13,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #83,433 - 4/1/24 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 13,936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Package NVME 512GB |
| Test #129,982 - 12/29/25 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 13,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X9 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000X9SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | crucial x9 1 TB using usb 3 cable |
| Test #86,107 - 4/27/24 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 13,933 |
| User: | andyp pi1 |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung |
| Test #87,925 - 5/26/24 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #77,541 - 1/15/24 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 13,931 |
| User: | IsoArtsi |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Default Clock 2400Mhz |
| Test #95,010 - 9/22/24 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 13,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston DataTraveler Max on RPi5 |
| Test #100,454 - 12/25/24 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 13,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2230 |