To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #44,285 - 4/23/21 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 13,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tb2 |
| Test #68,899 - 3/31/23 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 13,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,281 - 11/17/24 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 13,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test-ssd |
| Test #133,327 - 5/3/26 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Mushkin Atlas Value mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Mushkin MKNSSDAT240GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #77,041 - 1/5/24 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,907 |
| User: | km |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK Hynix Gold P31 500GB on Raspberry Pi 5 using Eluteng NVME to USB adapter |
| Test #67,435 - 2/19/23 11:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,904 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend PCIe 110S 128GB SSD on Orange pi 5 |
| Test #132,103 - 3/5/26 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SMS200S3240G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | USBSSD-Pi5-16GB |
| Test #87,834 - 5/19/24 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,895 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #96,672 - 10/23/24 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston XS1000 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston XS1000 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #44,286 - 4/23/21 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 13,892 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tb3 |
| Test #133,109 - 4/22/26 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 13,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-1TB2280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 (8GB) running Debian 13 Trixie, boot/rootfs on 1TB NX-1TB 2280 USB SSD (/dev/sda2), secondary 500GB Crucial P310 NVMe on PCIe passive adapter (S2Pi N04) |
| Test #100,493 - 12/26/24 2:35 am | |
|---|---|
| Score: | 13,890 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvmeenclosure |
| Test #91,811 - 7/27/24 9:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,890 |
| User: | rpi5 |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RetroPie |
| Test #86,627 - 5/3/24 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,887 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #98,752 - 11/24/24 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 13,886 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Intel DC S2500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSCKGF256A5SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | usbnvmeenclosure |
| Test #100,415 - 12/24/24 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 13,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,511 - 12/25/23 9:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,874 |
| User: | Astro |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-500GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI5 1.0 Realtek RTL9210 NVME Adapter |
| Test #78,910 - 2/3/24 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,873 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi5 t5 second |
| Test #126,165 - 8/28/25 7:27 am | |
|---|---|
| Score: | 13,863 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #78,716 - 1/31/24 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 USB NVME |