To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #101,314 - 1/7/25 8:01 am | |
|---|---|
| Score: | 13,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #77,451 - 1/13/24 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 13,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | startech 3.1 rpi5 host3 |
| Test #81,483 - 3/12/24 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | smasinu sata ssd 120 gb, nedis sata to usb, pi 5 8gb |
| Test #130,171 - 1/5/26 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 13,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 - USB SSD |
| Test #92,636 - 8/10/24 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,847 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #65,958 - 1/13/23 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 13,837 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXA KBG40ZNS128G SSD on Rock PI 4C+ |
| Test #69,202 - 4/10/23 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | highlOrangePi5 SSD |
| Test #93,114 - 8/19/24 12:10 am | |
|---|---|
| Score: | 13,831 |
| User: | JJG |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500GB on RPI5 8GB |
| Test #102,048 - 1/18/25 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 13,828 |
| User: | tzagkarou |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CT500BX500SSD1 500GB on Pi5 using ugreen adaptor |
| Test #70,501 - 5/27/23 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,825 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OragePi 5 Kingston NV2 |
| Test #100,535 - 12/26/24 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #93,338 - 8/23/24 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVOM.2120GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #78,658 - 1/30/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 13,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #78,042 - 1/22/24 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,809 |
| User: | risque |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend ESD310 256gb USB ssd |
| Test #86,039 - 4/26/24 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 13,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #91,817 - 7/28/24 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 13,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E100N M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E100N128G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPI5-ssd-E1000NHIKKVISION-M.2NVME&M.2NGFF |
| Test #49,565 - 8/27/21 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 13,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,756 - 2/15/25 5:35 am | |
|---|---|
| Score: | 13,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #88,171 - 5/30/24 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 13,797 |
| User: | Cytron Makerdisk |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #66,700 - 1/29/23 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NT-256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | KingSpec SSD M.2 SATA 2242 on OPi5 |