To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,919 - 12/15/23 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,909 - 2/3/24 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi5 t5 |
| Test #132,567 - 3/25/26 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 13,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | TestDrive |
| Test #79,295 - 2/10/24 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,783 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,591 - 12/27/23 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Random |
| Test #76,802 - 12/31/23 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,770 |
| User: | stizer |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG EVO 870 2.5 |
| Test #86,961 - 5/7/24 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 13,768 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba A100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba A100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #132,781 - 4/7/26 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,768 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung |
| Test #68,720 - 3/25/23 10:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,767 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | rockp1 |
| Test #75,025 - 11/26/23 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 13,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,738 - 2/22/26 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 13,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx500 |
| Test #75,212 - 11/29/23 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 13,757 |
| User: | CaxtonPi |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 550Gb |
| Test #49,513 - 8/26/21 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 13,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | modberry cm4 |
| Test #75,726 - 12/12/23 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 13,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB on Raspberry Pi 5 8GB in USB |
| Test #86,176 - 4/28/24 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 13,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #125,754 - 8/13/25 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 13,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #44,284 - 4/23/21 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 13,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tb |
| Test #79,814 - 2/18/24 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 13,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,017 - 11/29/24 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk |
| Test #103,432 - 2/9/25 10:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,714 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSA5102.51000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 1TB SATA SSD with USB-SATA Adapter Cable. |