To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,254 - 1/9/24 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 13,520 |
| User: | Baki |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Startech USB 3.1 USB312SAT3CB with ASM235CM Chip |
| Test #76,856 - 1/1/24 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #106,898 - 4/26/25 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 13,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG 870 Evo SSD on Pi 5 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #123,398 - 6/9/25 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 13,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SMS200S360G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | aha |
| Test #82,580 - 3/25/24 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 13,500 |
| User: | root |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso High 240GB SATA on UGREEN 30847 USB-SATA casing, on raspberry pi5b 8gb, raspios |
| Test #83,210 - 3/30/24 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 13,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G1R0A-68A4W0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #131,753 - 2/22/26 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 13,487 |
| User: | CatalinG |
| Brand: | MyDigitalSSD BP4 mSATA SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | MyDigitalSSD BP4mSATASSD |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | BP4 mSATA SSD |
| Test #76,573 - 12/27/23 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 13,480 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1S |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M1S Server |
| Test #77,849 - 1/21/24 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 13,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 980 SATA |
| Test #70,400 - 5/23/23 9:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | netac |
| Test #66,611 - 1/27/23 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,473 |
| User: | docbobo |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro M.2 NVMe on Pi CM4 |
| Test #54,071 - 12/16/21 2:07 am | |
|---|---|
| Score: | 13,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital PC SN520 NVME 128GB on Pi4 |
| Test #126,343 - 9/3/25 10:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #132,704 - 4/3/26 7:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #76,312 - 12/21/23 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus M.2 NVMe 250GB using Generic USB3.1 to M.2 apater on Raspberry PI 5 |
| Test #75,015 - 11/26/23 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 13,453 |
| User: | tas100 |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi 5 ubuntu not overclocked |
| Test #99,546 - 12/8/24 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 13,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,819 - 2/18/24 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 13,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | feb24 |
| Test #91,170 - 7/18/24 2:26 am | |
|---|---|
| Score: | 13,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | noway |
| Test #76,552 - 12/26/23 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac PortableSSDNetacPortableSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |