To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #76,306 - 12/21/23 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core XT |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Core XT NVMe m.2 SSD 1TB in a Plexgear M.2 NVME Enclosure ME110 |
| Test #133,356 - 5/5/26 12:16 am | |
|---|---|
| Score: | 13,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston XS1000 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston XS1000 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston XS1000 on Pi 5 USB3 |
| Test #85,921 - 4/25/24 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 13,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #103,338 - 2/7/25 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD750EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,126 - 7/22/21 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 13,426 |
| User: | joneseym |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NE-512 NVME SSD on Pi CM4 8GB via Waveshare CM4 IO Base |
| Test #124,256 - 7/4/25 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 13,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SUV400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 using SATA to USB |
| Test #104,499 - 2/28/25 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 13,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi5 USB3/Kingston 480GB SSD |
| Test #76,081 - 12/18/23 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 13,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend |
| Test #77,257 - 1/9/24 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 13,417 |
| User: | Baki |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Startech USB 3.1 USB312SAT3CB with ASM235CM Chip Test with Firmware Update to 220906_D1_45_01 |
| Test #79,143 - 2/7/24 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,414 |
| User: | primey |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | primey |
| Test #75,120 - 11/27/23 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,633 - 1/28/23 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 13,410 |
| User: | Grisu118 |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend MTS420S on Orange Pi 5 |
| Test #126,413 - 9/4/25 10:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,527 - 10/2/24 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 13,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X9 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000X9PROSSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB-SSD |
| Test #65,078 - 12/20/22 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 13,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test |
| Test #43,186 - 4/1/21 9:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,400 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid N2+Ubuntu MATE 20.10+usb 3.0 SATA adapter (JSM578)+Kingston 120GB m.2 SSD |
| Test #88,545 - 6/4/24 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 13,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #80,985 - 3/5/24 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 860 pro samsung ssd, sata to usb jmicron, pi 5 8gb |
| Test #125,789 - 8/15/25 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,790 - 8/15/25 5:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |