To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #89,917 - 6/24/24 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,869 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | testing pi5 |
| Test #102,384 - 1/24/25 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 12,864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #76,175 - 12/19/23 6:20 am | |
|---|---|
| Score: | 12,858 |
| User: | MPR |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MPR |
| Test #79,299 - 2/10/24 9:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #82,414 - 3/23/24 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #81,179 - 3/7/24 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 12,853 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #83,157 - 3/29/24 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transend ESD310C stick on Pi 5 |
| Test #90,512 - 7/5/24 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 12,841 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd on orange pi 3b nv2m |
| Test #100,651 - 12/28/24 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,838 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CM5 128Gb SSD |
| Test #99,196 - 12/2/24 6:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 500GB |
| Test #84,143 - 4/7/24 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 12,830 |
| User: | Zomwil |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 500GB with SATA to USB3.0 adapter |
| Test #77,082 - 1/5/24 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,822 |
| User: | SATA USB 3.0 |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Sata SSD test |
| Test #131,371 - 2/9/26 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | WDC WDS200T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,277 - 2/10/24 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 12,816 |
| User: | duke |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | adata ssd |
| Test #106,570 - 4/19/25 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 12,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #125,455 - 8/4/25 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,926 - 12/25/25 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,019 - 12/17/23 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 12,803 |
| User: | Kingston A400 USB |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #79,263 - 2/10/24 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 12,796 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #130,056 - 12/31/25 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |