To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #131,962 - 2/28/26 4:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rasp 5 SSD ERICO |
| Test #85,623 - 4/22/24 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #97,597 - 11/7/24 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 12,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI5 ONico |
| Test #80,315 - 2/28/24 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #87,901 - 5/26/24 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 12,781 |
| User: | MadmaxTJ |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sample |
| Test #105,736 - 3/27/25 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 12,780 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM5 eMMC 32GB |
| Test #82,507 - 3/24/24 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 12,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi5 Geekworm X1001 with Kingston A400 NV2 disk |
| Test #79,834 - 2/18/24 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,774 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #75,215 - 11/29/23 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 12,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 27W PSU |
| Test #96,788 - 10/25/24 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 12,769 |
| User: | SolproTIC |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix BC511 NVMe 256GB on Orange Pi 3B v1.1 |
| Test #74,062 - 11/2/23 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,768 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,586 - 12/27/23 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 12,765 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sabrent USB3 to SSD |
| Test #43,327 - 4/4/21 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Odroid N2 (4GB RAM)+Kuntu 20.10(Panfrost G52)+Ugreen asmedia USB 3.0 to SATA+Kingdion 2.5 120GB SATA SSD |
| Test #75,451 - 12/5/23 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVMe 500GB |
| Test #79,054 - 2/6/24 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,760 |
| User: | BubblesTheFish |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNS100256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar 256 GB SSD on Pi5 |
| Test #100,126 - 12/18/24 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,758 |
| User: | mcdis |
| Brand: | Kingston XS1000 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Kingston XS1000 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston XS1000 on Raspberry CM5 on CM ioboard |
| Test #90,019 - 6/26/24 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 12,756 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T9 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Electronics Co., Ltd PSSD T9 on a PI 5 |
| Test #81,460 - 3/12/24 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 12,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SVP200S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB SSDNOW 200 |
| Test #126,561 - 9/7/25 10:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #85,935 - 4/25/24 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 12,746 |
| User: | cheezmonkey |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NM620 in budget USB controller on pi5 |