To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #83,473 - 4/1/24 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTAD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #78,447 - 1/27/24 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 12,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,723 - 12/11/23 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T9 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #84,761 - 4/13/24 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 12,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT480M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,268 - 2/10/24 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 12,484 |
| User: | haveorc |
| Brand: | Intel DC S3610 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2BX200G4R |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD S3610 on Pi 5 |
| Test #84,514 - 4/10/24 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD T7 on Pi 5 USB boot drive |
| Test #74,899 - 11/23/23 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 12,482 |
| User: | Pulver |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW128G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel NVME SSD |
| Test #86,605 - 5/3/24 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 12,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P3001024GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot p300 1tb on cm4 super6c cluster |
| Test #133,062 - 4/21/26 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 12,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP600 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SP600 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #76,162 - 12/18/23 10:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | info |
| Test #79,110 - 2/7/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 12,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | LITEON L8H-256V2G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #91,922 - 7/29/24 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,454 |
| User: | gg |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | gg |
| Test #70,738 - 6/6/23 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 12,453 |
| User: | dumij58 |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Walram 1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Walram 1TB NVMe SSD on Orange Pi 5 using onboard M.2 slot |
| Test #76,002 - 12/17/23 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 12,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim Vi550 S3 SSD 256GB on Pi5 using Orico USBC-A 2.5 SSD enclosure |
| Test #88,789 - 6/6/24 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 12,446 |
| User: | mikerr |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus 120GB with orico USB3 SATA adaptor on Pi5 |
| Test #126,371 - 9/4/25 2:07 am | |
|---|---|
| Score: | 12,446 |
| User: | raspithek |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM5 I/O Board eMMC |
| Test #85,411 - 4/20/24 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 12,439 |
| User: | tayfunulu |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD SN740 512GB M.2 2230 NVMe SSD on Pi 5 using JMicron JMS567 SATA 6Gb/s bridge to USB adapter |
| Test #80,019 - 2/22/24 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 12,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Micron model: MT-64 external NVMe enclosure on Pi 5 using USB adapter |
| Test #75,935 - 12/16/23 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 12,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | mainbench |
| Test #80,801 - 3/3/24 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 12,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | smasung 860 evo 500gb vie usb connector on pi 5 8GB |