To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,439 - 1/27/24 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 12,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra 3D SSD 1TB on Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.0 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #129,420 - 12/9/25 10:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,688 - 11/23/24 11:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | LITEON CV3-8D128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #75,220 - 11/29/23 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 12,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test |
| Test #76,454 - 12/24/23 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,574 |
| User: | Cyrix |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 on Pi 5 using generic SATA>USB adapter |
| Test #79,208 - 2/9/24 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 12,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2tb + Sabrent EC-SNVE. It was crushing on boot and I wasnt able to run tests until I enabled full 3A power to usb or it is just an accident that this test went through just fine |
| Test #84,695 - 4/12/24 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,569 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #83,744 - 4/4/24 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 12,566 |
| User: | cheesebread |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 960GB on pi 5 using StarTech SATA to USB |
| Test #80,396 - 3/1/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 12,566 |
| User: | Hombre1968 |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston Datatraveller 256Gb on Pi 5 |
| Test #95,766 - 10/7/24 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 12,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK 3C |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,147 - 2/25/24 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 12,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 1TB |
| Test #127,697 - 10/10/25 4:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #83,896 - 4/5/24 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,545 |
| User: | ComySens |
| Brand: | Lexar NQ100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNQ100240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi5 SDA Lexar 240 GB Startech USB to SATA |
| Test #82,863 - 3/27/24 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 12,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Q Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec Q-360 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingSpec-cudni2 |
| Test #84,412 - 4/9/24 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OWC Envoy Pro Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | OWC EnvoyPromini |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 256 GB OWC USB 3.0 stick |
| Test #95,158 - 9/25/24 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 12,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial CP1000P1SSD8 with UGREEN NVME/m.2 SSD USB case CM578 on Pi5 64bit |
| Test #129,111 - 11/30/25 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 12,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3V01) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3V01 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | OrangePi 5 plus EMMC |
| Test #79,325 - 2/11/24 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #74,889 - 11/23/23 2:56 am | |
|---|---|
| Score: | 12,504 |
| User: | Pulver |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 NVME in external case |
| Test #89,578 - 6/18/24 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 evo |