To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,384 - 12/3/23 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,211 - 1/24/24 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 12,084 |
| User: | size: 2.73 TiB type: USB |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Hitachi model: HUA723030ALA640 |
| Test #85,982 - 4/25/24 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD M.2 SATA 512G on Rpi 4 |
| Test #89,692 - 6/20/24 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 12,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #78,450 - 1/27/24 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 12,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSDPM8512.57mm256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #128,560 - 11/5/25 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,053 |
| User: | ROZE KOEK |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5EVO |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PORTABLE SSD T5 EVO |
| Test #132,569 - 3/25/26 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 12,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #47,586 - 7/9/21 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 12,040 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #75,748 - 12/12/23 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 12,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE760 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SE760 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA SSD |
| Test #63,643 - 10/21/22 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 12,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY XLR8 CS3030 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | PNY CS30302TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY model: CS3030 2TB SSD |
| Test #89,165 - 6/12/24 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 12,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #76,465 - 12/24/23 7:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,021 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD pi5 |
| Test #66,950 - 2/6/23 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,016 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston eMMC (Y2912) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Kingston Y2912 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ODRIOD N2+ 4GB Bullseye overcloked with eMMC card 128GB |
| Test #77,693 - 1/18/24 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 11,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA960CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,420 - 12/4/23 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 11,981 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Touch Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Touch |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #76,353 - 12/22/23 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 11,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspi5a NVMe |
| Test #97,608 - 11/7/24 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Plextor PX-64M5M |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mSATA64GB |
| Test #75,150 - 11/28/23 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 11,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ7TE128HMGR-000L1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TEST |
| Test #72,893 - 9/7/23 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 11,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Samsung MZALQ512HBLU-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,983 - 1/4/24 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,958 |
| User: | Baki |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Inateck FE2005 USB 3.0 Case with JMS578 Chip |