To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,724 - 6/5/23 6:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,957 |
| User: | gospalinux |
| Brand: | Micron eMMC (G1J39) |
| Board: | 9tripod RK3588S |
| Device: | Micron G1J39 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Indiedroid Nova TwisterOS HK 128GB eMMC |
| Test #86,938 - 5/7/24 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 11,952 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Teamgroup MP33 512Gb on Rpi 4 |
| Test #127,957 - 10/19/25 2:07 am | |
|---|---|
| Score: | 11,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Lexar SL200 on Pi 5 USB 3.0 |
| Test #76,201 - 12/19/23 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair CMFVYGTX3C-128GB on Pi 5 using USB3 port |
| Test #46,367 - 6/4/21 10:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,932 |
| User: | Misterix |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG4 KBG40ZNS128G on CM4 using Waveshare CM4-IO-BASE-B |
| Test #73,677 - 10/11/23 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,926 |
| User: | choovick |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Crucial CT4000X8SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial X8 4TB Portable SSD |
| Test #93,696 - 8/29/24 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,925 |
| User: | dkja |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,551 - 12/26/23 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,913 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac PortableSSDNetacPortableSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,062 - 12/19/22 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 11,901 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MySSD Mode 2 |
| Test #128,155 - 10/25/25 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 11,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 on uptime labs compute blade with kingspec ssd |
| Test #80,284 - 2/28/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 11,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | PNY CS900960GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd sata on orangePi 5 |
| Test #74,316 - 11/17/23 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 11,892 |
| User: | Campos |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | campos rpi5 |
| Test #97,574 - 11/6/24 9:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Fanxiang S5001TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,546 - 1/26/23 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 11,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,876 - 1/2/24 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 11,873 |
| User: | TerryM |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 EVO 500GB |
| Test #79,111 - 2/7/24 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 11,871 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | [A |
| Test #95,913 - 10/9/24 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,871 |
| User: | Ace |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P3101920GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 Series - 1920GB - Uptime Dev Compute Blade with Pi 4 |
| Test #124,080 - 6/29/25 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 11,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on OPI5 using SATA to USB adapter |
| Test #82,872 - 3/27/24 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,847 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | westerndigital6tbusb |
| Test #75,961 - 12/16/23 9:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |