To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #87,172 - 5/9/24 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Vaseky V800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Vaseky V800/64G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Vaseky 64GB SSD on RPI5 using generic SATA to USB adaptor |
| Test #76,668 - 12/29/23 5:41 am | |
|---|---|
| Score: | 11,779 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rPi5 USB SSD |
| Test #91,538 - 7/24/24 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 11,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,170 - 12/19/23 12:21 am | |
|---|---|
| Score: | 11,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A55) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A55 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | EMC 32GB |
| Test #79,093 - 2/7/24 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 11,764 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 Evo 500GB on Raspberry Pi 4b using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T3 |
| Test #97,580 - 11/7/24 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 11,762 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Yucun SH00R128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd128gb |
| Test #127,652 - 10/9/25 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd to usb3 |
| Test #47,584 - 7/9/21 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 11,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | b_key_nvme |
| Test #75,185 - 11/29/23 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 11,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | USB Crucial |
| Test #85,402 - 4/19/24 11:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2KW256G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #88,355 - 6/2/24 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 11,745 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E1000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-M.2500GMX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,069 - 4/21/26 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 11,745 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #98,655 - 11/23/24 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 11,742 |
| User: | Bookworm Bench |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial P3 Plus PCIe 4.0 M.2 SSD 52Pi Adapter Raspberry Pi 4B |
| Test #76,383 - 12/22/23 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,741 |
| User: | berndDA |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraII480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #66,356 - 1/22/23 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 11,734 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC S990 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SSSTC NVMeS990512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,930 - 9/22/22 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 11,732 |
| User: | uniken |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #130,318 - 1/9/26 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,730 |
| User: | shorted.neuron |
| Brand: | Verbatim Store n Go Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim store-n-go mini diamond 2TB USB3.2 ext4 |
| Test #133,060 - 4/21/26 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 11,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,210 - 4/28/24 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | CM3588 |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM3588 MMC on CM3588 |
| Test #74,272 - 11/14/23 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |